Dlaczego właściwe wyważenie elementów wirujących jest niezbędne?

Dlaczego właściwe wyważenie elementów wirujących jest niezbędne?

Wyważanie elementów wirujących pompax

Właściwe wyważanie elementów wirujących w pompie stanowi kluczowy element zapewnienia jej sprawnego działania. Niewyważony element wirujący charakteryzuje się niezrównoważoną masą, co w trakcie obrotu wirnika wywołuje zmienne obciążenia dynamiczne łożysk oraz zwiększa poziom drgań. Takie warunki pracy mogą prowadzić do skrócenia trwałości łożysk oraz znacznego ryzyka ich uszkodzenia.

Wyważanie dynamiczne to zaawansowana technika wyważania, która polega na eliminowaniu nierównomierności masy elementów wirujących poprzez pomiar i przeciwdziałanie dynamicznym siłom nierównomierności masy podczas obrotu.

Jak działa wyważanie elementów wirujących- dynamiczne?

Podczas procesu wyważania dynamicznego, zespół wirujący jest poddawany obrotowi, a specjalistyczne urządzenia pomiarowe monitorują drgania i odchylenia masy. Następnie, poprzez dodanie lub usunięcie masy w określonych miejscach, próbuje się zniwelować wszelkie nierównomierności masy. Proces ten jest powtarzany, aż do uzyskania optymalnej równowagi, co skutkuje minimalizacją drgań i nierównomierności w układzie wirującym.

Metody wyważania elementów wirujących i ich znaczenie

Akceptowalne niewielkie nierównowagi masy są określone w określonych granicach, zależnych od prędkości obrotowej wirnika. Wyważenie elementów wirujących stanowi kluczowy etap każdego procesu remontu pomp. Spośród dwóch metod wyważania, tj. statycznego i dynamicznego, producenci pomp zalecają wyważanie dynamiczne, które jest znacznie precyzyjniejsze.

Zalety wyważania dynamicznego

Wyważanie dynamiczne oferuje szereg korzyści, które wpływają na skuteczność działania pomp oraz ich trwałość. Oto główne zalety tej metody:

1. Precyzja eliminacji nierównomierności masy 

Wyważanie dynamiczne umożliwia precyzyjne zlokalizowanie i zniwelowanie nierównomierności masy w elementach wirujących pomp. Dzięki temu, nawet niewielkie różnice w masie mogą zostać skutecznie zrównoważone, co eliminuje występowanie drgań i niestabilności podczas pracy urządzenia pompowego.

2. Minimalizacja poziomu drgań w urządzeniu pompowym

Poprawne wyważenie dynamiczne pozwala na znaczne zmniejszenie poziomu drgań w pompie. Drgania mogą prowadzić do zużycia łożysk oraz innych elementów konstrukcyjnych, dlatego ich minimalizacja przekłada się na zwiększenie trwałości oraz stabilności pracy całego układu co pozytywnie przekłada się na LLC urządzeń pompowych

3. Zwiększenie trwałości łożysk w pompie

Prawidłowo wyważone elementy wirujące zmniejszają obciążenie łożysk, co przyczynia się do wydłużenia ich żywotności. Mniejsze obciążenie oznacza mniejsze zużycie oraz ryzyko uszkodzeń, co przekłada się na redukcję kosztów związanych z konserwacją i wymianą łożysk pompy.

4. Stabilna praca urządzenia pompowego

Dzięki eliminacji drgań i nierównomierności masy, wyważanie dynamiczne zapewnia stabilną pracę pompy nawet przy wysokich prędkościach obrotowych. Stabilność pracy ma kluczowe znaczenie w wielu zastosowaniach przemysłowych, gdzie niezawodność i ciągłość działania są priorytetem.

5. Optymalizacja wydajności pompy

Efektywne wyważenie dynamiczne może przyczynić się do poprawy wydajności pompy poprzez zmniejszenie oporu obrotowego i energochłonności. Poprawa wydajności przekłada się na oszczędności energetyczne oraz zwiększenie efektywności całego procesu, co ma pozytywny wpływ na rentowność działalności przedsiębiorstwa.

Technologia wyważania elementów wirujących w Pompax

W parku maszyn firmy Pompax znajduje się wyważarka marki CIMAT, która posiada dwa zestawy podpór, przystosowane do różnych obciążeń: jedna do 50 kg, a druga do 1500 kg. Urządzenie to dokonuje pomiaru odchylenia osi masy z bardzo dużą precyzją, sięgającą nawet 0,001 mm. Wszystkie dane pomiarowe są przechowywane w bazie danych, zintegrowanej z komputerem wyważarki, wyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie. Dane te są poddawane analizie, na podstawie których generowany jest raport.

Korzyści z prawidłowego wyważenia elementów wirujących

Prawidłowe wyważenie zespołu wirującego znacząco poprawia efektywność działania urządzenia pompowego oraz wydłuża jego żywotność, minimalizując ryzyko wystąpienia uszkodzeń spowodowanych niezrównoważoną masą elementów wirujących. A to wszystko ma wpływ na całkowity koszt życia pompy, który opisywaliśmy w tym artykule. 

Profesjonalne podejście Pompax

W Pompax od lat wykonujemy wyważanie wkładów wirujących, wałów, wirników i innych elementów pomp i robimy to nawet w klasie 1G w razie wymagań danej pompy lub na życzenie klienta. Zalecamy wykonywanie wyważania zawsze w przypadku remontu pompy, ponieważ ma to realny wpływ na efektywność układu oraz na finalny koszt życia pompy.

Podsumowanie

Właściwe wyważenie elementów wirujących jest niezbędne dla zapewnienia sprawnego i efektywnego działania pomp. Dzięki precyzyjnemu wyważeniu, możliwe jest minimalizowanie drgań i nierównomierności, co przekłada się na wydłużenie trwałości urządzenia i redukcję kosztów eksploatacji pomp. Pozwól swojej pompie pracować sprawnie i bezproblemowo – zainwestuj w profesjonalne wyważanie z Pompax.

Zapraszamy do odwiedzenia Naszego Centrum Serwisowego Pompax i obejrzenia video 
Wyważanie wałów, wirników i elementów wirujących Pompax wyważanie dynamiczne