Opis schematu instalacji ppoż. NFPA

Budowa zestawu

Zestaw ppoż. składa się z trzech pomp: jednej pompy ciśnieniowej (jockey) i dwóch pomp pożarowych, głównej i rezerwowej. Każda z pomp pożarowych jest zdolna zapewnić wymagane osiągi.

Zestawy z tylko jedną pompą lub z więcej niż z dwoma można również spotkać.

Działanie

Pompa jockey utrzymuje ciśnienie w instalacji i kompensuje straty ciśnienia spowodowane nieszczelnościami zapobiegając niepotrzebnemu załączaniu pompy głównej. Pompa jockey posiada dwa poziomy ciśnienia:

  • niski poziom ciśnienia załączający pompę jockey
  • wysoki poziom ciśnienia wyłączający pompę jockey

W przypadku dalszego spadku ciśnienia w instalacji spowodowanego pożarem ( otwarte tryskacze) załączy się pompa główna. Jeżeli pompa główna nie zostanie uruchomiona lub ulegnie awarii, załączona zostanie pompa rezerwowa.

Pompa pracująca i rezerwowa są zasilane z różnych źródeł. Taki układ zapewnia, że w przypadku awarii jednej pompy druga będzie pracować. Pompy są regulowane sygnałem z przetworników ciśnienia.

Każda jednostka ppoż. musi odpowiadać wymaganiom NFPA nawet, jeżeli jest indywidualnie zaprojektowana do danej instalacji.

Pompy ppoż.

Pompy z wlotem osiowym i z korpusem dzielonym firmy Grundfos dopuszczone przez FM i UL są przeznaczone do tłoczenia wody w instalacjach tryskaczowych i hydrantowych. Pompy pracują podczas pożaru i uruchomienia testowego.

Materiały

Wirnik, pierścienie bieżne, pierścienie łopatek kierowniczych i dyfuzyjnych, pierścienie dławnicowe, dławnice, nakrętki i korki spustowe wykonane są z materiałów odpornych na korozję.

 

źrodło:Grundfos - Systemy ppoż. z pompami i silnikami elektrycznymi (50 Hz)dopuszczonymi przez FM i UL zgodnie z NFPA 20

 

 

Zapraszamy do kontaktu

Zadzwoń na infolinię
+48 65 529 99 16
Napisz do nas

Pompax Sp. z o.o.
Kłoda ul. Przemysłowa 7a
64-130 Rydzyna

Tel +48 65 529 99 16
Fax +48 65 529 99 61